- Якби на заняттях танцями обов’язково потрібно було б виступати, ви б ходили? - Ні, звичайно! Я ж для себе ходжу просто.
Далі проведу паралель з іноземною мовою, але спочатку хочу підкреслити наступне.
Коли діти відвідують танцювальну секцію, танцювальний колектив обов’язково десь виступає. Чим більше можливостей, тим частіше і далі виступає. Діти до цього звикають, це стає нормою. Звісно, є певний відсоток дітей, які бояться вийти на сцену, але в колективі, разом з усіма, з цим страхом легше боротися, а часто професіоналізм тренера нищить цей страх в зародку.
Не буду далеко ходити за прикладами. Моя молодша донька займається вокалом. Іноді я та інші говоримо їй: «Ти ж гарно співаєш, заспівай нам щось». Відповіді різні: «Немає настрою зараз; Софія зараз буде з мене сміятися, не хочу; Ви все рівно не розумієте, де я правильно роблю, а де ні». Одним словом, не співає. Але ніхто навіть не сумнівається в тому, що вона гарно співає! Зате коли вона в настрої, то двогодинні концерти мені вдома влаштовує! Де і співає, і танцює, і вірші декламує, і імпровізує. Їй подобається виступати. І їй байдуже, що Софія буде сміятися (навпаки, ще й її залучає в якісь номери) чи що ми не розуміємося, де добре чи погано.
По моїм особистим спостереженням, діти, які привчені виступати з дитинства, краще виступають «з іноземною мовою» в дорослому віці.
Але ж коли на танці їдеш в дорослому віці, то виступати…. «Я ж просто для себе!»
Якби дорослі знали, що їм точно доведеться виступати, то секцій би в місті точно поменшало через брак бажаючих. Умову про виступати ніхто не ставить. То по бажанню. Якщо хтось захоче. Тому всі і біжать туди після роботи (ніби як втомлені), щоб відпочити, отримувати задоволення від процесу, від того, що нікому нічого не повинен показувати/доводити.
А що з іноземною мовою? Навіяно розмовою зі студенткою.
«Англійську вивчаєш? Скажи щось»
«Немає настрою зараз» - Ааа, значить нічого не вмієш.
«Софія зараз буде з мене сміятися, не хочу» - Ааа, значить нічого не вмієш. (Хоча Софія сміється тому, що сама не вміє просто, адже той, хто знає, не сміється, а допомагає, або ж в людини проблеми із самооцінкою)
«Ви все рівно не розумієте, де я правильно роблю, а де ні» - Аааа, значить нічого не вмієш. (А смил вистрачати енергію на некомпетентну в цій справі людину? Особливо коли немає настрою бути аніматором? Все мегалогічно)
З іноземною мовою в дорослої людини немає права не хотіти «виступати» перед рідними та друзями. Значна частина блоків в голові саме через такі примусові виступи!
«Стільки років ходиш, де результат?»
Він би може і був, якби його постійно від людини не вимагали. («Так, я не зрозумів, де оргазм?? Щоб наступного разу був!» )) )
Якщо довго ходити на танці і не виступати, який результат? Стрункіше тіло, гарний настрій, щаслива дружина вдома! Хіба це не результати? Ще й які!!!
Кожна людина має право НЕ виступати. Просто робіть те, що подобається! І концерти влаштовуйте тоді, коли ВАМ хочеться!!
П.С. Як тільки почала вивчати іспанську, майже всі приставали «Скажи щось». Ділюсь лайфхаком: вивчіть вірш/текст НАПАМ’ЯТЬ і всім бажаючим його розповідайте. А далі додавайте: «Тепер твоя черга мені щось продемонструвати».
Люблю навчати людей вивчати іноземні мови в задоволення :) звертайтесь!
Ваш мовний тренер, Ірина Кісельова
04.06.2020
|